Čo priniesol domáci nedeľný majstrák mužov?
před 1 hodinami
Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike vyvrcholili v nedeľu pretekmi mužov elite.
Kvôli pokračujúcim vysokým teplotám bol štart posunutý o pol hodinu skôr na 9:30.

Náročný 26 km okruh s jediným stúpaním s prevýšením cca 450 m mali pretekári pôvodne absolvovať osemkrát, a tak odjazdiť 209 km a nastúpať 3600 metrov.
Avšak kvôli diskutabilnej kvalite povrchu cesty v stúpaní, ktorá pripomínala skôr gravel preteky boli organizátori nútený počas prebiehajúcich pretekov skrátiť ich o jeden okruh.

Už v prvom kole sa vytvorili veľké rozdiely a to práve v zmieňovanom kopci. Na čele zostala 8 členná skupina s favoritmi. Za ňou zostal totálne roztrhaný pelotón.
Vedúcimi Slovákmi boli Kubiš, Riška, Novák a Čechmi Vacek, Otruba, Hirt, Monti a Přidal.

Neskôr odpadol z čela Monti, ktorý mal žalúdočné ťažkosti. Na konci piateho stúpania zaútočil Vacek s Otrubom. Následne dvojicu dobehol iba Přidal s Kubišom, a tak sa rozhodlo o vedúcej štvorici.
Zvyšná trojica na čele s Hirtom pokračovala spolu až do záverečného stúpania siedmeho okruhu.

V šiestom prejazde kopca zaútočil Vacek na ktorého dokázal zareagovať iba Přidal. Otruba s Kubišom vedúcu dvojku už nedobehli.
O český titul rozhodlo posledné stúpanie. Vacek utrhol Přidala a prišiel si po zlato. Na treťom mieste preťal cieľovú pásku Otruba.
Slovenské zlato získal Kubiš. Na strieborného Rišku nestačil v poslednom stúpaní Novák, ktorému patril bronz.

Dnešné počasie a náročná trať priniesla svoje obete. Z 21 štartujúcich Slovákov dokončili iba traja a z 99 českých cyklistov dokončilo 21!

(Výsledková listina Čechov)
Zdroje:
https://www.facebook.com/SlovakCycling
https://www.facebook.com/czechcyclingfederation

